Fıtık

fitik

Fıtık, karın kaslarının iç tabakalarının zayıflaması veya yırtılması sonucu gelişen şişliklerdir. Bu durum bağırsakların ve karın içi dokuların, karın boşluğu dışında oluşan kese içerisinde yer almasına neden olur.

Başlıca Fıtık Çeşitleri

Kasık Fıtıkları: Karın duvarının değişik yerlerinden fıtıklar oluşabilirse de en sık anatomik olarak zayıf bölgeler olan kasıklarda görülür.
Göbek Fıtığı: Göbekten çıkarlar. Kadınlarda sık görülür.
Femoral Fıtık: Kasığın alt tarafından oluşan fıtıklardır. Kadınlarda sık görülür.
Kesi Yeri Fıtıkları (İnsizyon Fıtıkları): Daha önce yapılmış ameliyatların kesi yerinde, ameliyattan aylar hatta yıllar sonra oluşan fıtıklardır.

Fıtık Niçin Oluşur

Şişmanlık, ağır yük kaldırma, ailede fıtık öyküsü olması, uzun süren öksürük ve uzun süren kabızlık fıtık nedenleri olarak sayılabilir. Oluştuğu bölgede şişlik ve ağrı en sık belirtileridir. Genel olarak iki türlü fıtık tipi bulunmaktadır. Boğulmamış fıtık dışarıya çıkmalarına rağmen fıtık kesesi içinden karın boşluğuna geriye giden veya itilebilen fıtıklardır. Boğulmuş fıtık ise dışarıya çıkan ama fıtık kesesi içinden karın boşluğuna geriye gitmeyen veya itilemeyen fıtıklardır. Acil cerrahi girişim gerektirirler.

Fıtığın Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtıkları kasıkta bir şişlik veya kasıktan başlayıp skrotuma (hayalara) kadar inen şişlik şeklinde kendini gösterir. Kasık fıtıkları bir taraflı olabildiği gibi iki taraflı da olabilirler. Öksürmek ve ıkınmakla fıtık dışarı çıkıp görünür hale gelir veya var olan şişlik daha da belirginleşebilir. Hasta bu şişliği çoğu kez eliyle içeri itebilir. Daha küçük olanlarda ise kasık kanalının el ve parmakla muayenesi ile fıtık tanısı kolayca yapılabilir.

Fıtık ile İlgili Sorunlar

Kendiliğinden içeri girip çıkabilen ya da hastanın eliyle iterek içeri sokabildiği fıtık bazı hallerde içeri itilemez hale gelebilir, şişlik göz önünde durur. Fıtıklaşma bu hale geldiğinde genellikle ince bağırsaklardan oluşan fıtık içeriği, karın duvarındaki açıklık tarafından sıkıştırılabilir. Böyle fıtığa “boğulmuş fıtık” denir. Fıtık boğulması durumunda fıtık kesesi içindeki bağırsakların kanlanması bozulacağından acil ameliyatla durumun düzeltilmesi ve fıtığın onarılması gerekir. Boğulmuş fıtıklarda ağrı şiddetlidir, hastada bulantı kusma görülebilir.

  • Ağrı artıyorsa,
  • Fıtık içeri itilemiyorsa,
  • Bulantı kusma oluyorsa

hemen doktorunuzu aramalısınız.

  • Fıtıklar mutlaka ameliyatla onarılmalıdır.
  • Fıtık kendiliğinden iyileşmeyecektir.
  • Fıtık, ağrı ve şişlik nedeni ile hastayı devamlı rahatsız edecektir.
  • Fıtığın büyüklüğü zamanla, çoğu kez artar.
  • Sıkışma ve boğulma gibi hayatı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir.

Böyle ciddi bir sorunla karşı karşıya gelmeden önce fıtığın ameliyat edilmesi gerekir.

Fıtık Nasıl Onarılır?

Özel Lilyum Tıp Merkezi’nde fıtık onarımında cerrahide altın standart olarak kabul edilen Liechtenstein yöntemi ile Greft (Yama) konularak yapılan ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Kasıktaki zayıf alan hastanın kendi dokuları dikilerek değil de bu bölgeye prolenden yapılmış sentetik bir yama yerleştirilerek kapatılır. Bu sentetik yama vücut tarafından oldukça iyi kabul edilir. Bu yöntemle nüks oranı oldukça düşüktür. Fıtık ameliyatı spinal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası nüks oranı %1-3 kadardır.

İlgili Yazılar